Çalışma Alanlarımız Alanındaki Hizmetlerimiz

Akustik Ses Yalıtım Malzemeleri

Posted by / 31 Mart 2018 / Categories: Çalışma Alanlarımız, Genel / -

Akustik Ses Yalıtım Malzemeleri ve Kullanım Alanları

Gürültülü sesler her zaman size ve çevrenizde ki insanlar için sorun teşkil etmektedir.Yasalara göre de, her mekanın belirli bir desibel sınırı vardır. Yönetmeliğe göre gürültünün desibel sınırları şu şekildedir;

Otel yatak odası : 30

Yatak odası : 35

Hastaneler : 35

Oturma odası : 60

Şehir içi trafik : 65

Mutfak, banyo : 70

Motosiklet : 110

Kabare müziği : 100

Seslerin insan sağlığına verdiği zararları sıralamak gerekirse;

30-65 desibel: Konforsuzluk, rahatsızlık, sıkılma duygusu, kızgınlık, konsantrasyon ve uyku bozukluğu.
65-90 desibel: Kalp atışının değişimi, solunum hızlanması, beyin basıncın azalması.
90-120 desibel: Metabolizmada bozukluk, baş ağrısı.
120-140 desibel: İç kulakta bozukluk.
140 desibel ve üzeri: Kulak zarının patlaması.

 

Ses yalıtımı gürültülü olan her mekana yapılmalıdır.Akustik ses yalıtımının ortama göre farklı seçenekleri bulunmaktadır.Örneğin, bi kayıt odasındaysanız, dışarıdan gelecek sesi engellemek için ses yalıtımı ile beraber, akustik düzenlemeler yaparak ortamda ki eko, yakılanma gibi ses problemlerini çözüp, ortamın ses kalitesini arttırmanız gerekmektedir.Çağrı merkezlerinde ise ses yalıtımının yanında, ortamda birden fazla iletişim aracı yan yana olduğu için masa arası seperatör uygulaması ile konuşma ve diğer seslerin bir birine karışmasının engellenmesi gerekmektedir.Daha sonra karşı tarafla iletişimde ses bozukluluğunu önlemek, arka plan seslerinin emilmesini sağlamak ve verimliliği arttıracak ses düzeyine indirgemek için odanın etrafındaki çevre duvarlarına ve tavana uygunacak şekilde tasarlanan ve arka planda açığa çıkan yankı ve çınlamaları giderecek ses panellerinin kurulması gerekir.

Akustik ses yalıtımında birbirinden farklı çeşit yalıtım malzemeleri vardır.Bir kaçını şu şekilde örnek verebiliriz.

Ağır Bariyer; Ağır Bariyer, kauçuktan üretilen ve ses yalıtım bariyeri olarak da tanınan, ses izolasyon malzemesidir. İki bondex süngeri arasında veya akustik süngerlerle birlikte uygulandığında, gürültü yalıtımını %100 ‘lere kadar çıkarabilmektedir.

Akustik Halı; Isıya dayanıklı yanmaz olan bu halılar, Ses yalıtımında da üst düzey yara sağlamaktadır.Ayak sesleri, yere çarpma, düşme sesleri gibi rahatsız edici bir çok sesi en aza indirgemektedir.

Bass Trap Sünger;düşük frekans sorunlarına çözüm olan Bass Trap Süngerler, genel olarak ortamda ki ses kalitesini arttırmak için kullanılır.

Ses yalıtımı için tüm ürünlerimize buradan ulaşabilir ve ses yalıtım malzemelerini detaylı bir şekilde inceleyebilirsiniz.Dilerseniz, bizimle iletişime geçerek yalıtımı yaptırmak istediğiniz mekana keşif yaptırabilir ve mekanınızın tüm ses problemlerini ortadan kaldırabilirsiniz.

3d Epoksi Zemin Kaplama

3D Epoksi Zeminler

Dekoratif döşeme – sadece temel bir şekilde döşeme gibi görünebileceği düşüncesini değiştiren bir resim, büyük ölçekli bir el sanatıdır. Bir yandan – bu yüzey, diğeri – bütün tonlar ve dokularla birlikte bütün bir görüntü. Odanızın yada iş yerinizin zemini için güçlü ve dayanıklı kaplama Epoxy Zemin Sisteminin yardımı ile güzel, geliştirici ve benzersiz olabilir .

Günümüzde 3d katlar alışveriş merkezlerinde, büyük salonlarda, ofis binalarında, dairelerde; Birçok kişi bunu kendi elleriyle yapmaya çalışıyor ancak yalnızca uzmanlar ve kaliteli malzemelerle iyi sonuçlar elde edilebiliyor. Bu sadece zemin dış güzelliği değil, aynı zamanda performansı ile de ön plandadır.

Çevre dostudur . Yapısı mukavemetli ve darbelere karşı dayanıklı zararlı kimyasal içermez ve uzun yıllar hiç deforme olmadan kullanım imkanı sunar.

Yüksek mukavemetli ve uzun ömürlüdür . Profesyoneller tarafından doğru monte edildiğinde, zemin dolgu malzemesi uzun süre özelliklerini korur. Renkli, parlak ve pürüzsüz yüzey zamanla kaybolmayacak ve solmayacaktır. Ayakkabı saplamaları, ağır mobilyalar ve kir 3D zeminin bütünlüğünü ve görünümünü tehlikeye atmaz.

Zemini bakımı kolaydır . Çatlaklar, boşluklar ve küçük boşluklar kaplamanın herhangi bir kir, toz, su ve kimyasal maddelere karşı geçirimsiz olmasını sağlar. 3D Zemin dolgu malzemesi, aşındırıcı partiküllere ve klora uzun süre maruz kalırsa bile hayatta kalır. Herhangi bir temizlik (ıslak veya kuru) zorluklar sunmaz ve çok zaman almaz.

Uygulama alanı 3d :

 • Kamu ve idari binalar;
 • Merdivenler, koridorlar, oyun alanları;
 • Araba galerileri, garajlar, otoparklar;
 • Alışveriş merkezleri, mağazalar, butikler, ofisler;
 • Oteller;
 • Barlar, kulüpler, kafeler ve restoranlar;
 • Laboratuarlar, klinikler, hastaneler, tıp merkezleri,
 • Okullar, anaokulları ve kurumları;
 • Şehir evleri, villa’lar, apartmanlar, özel evler;
 • Sergi salonları, tiyatrolar, galeriler, müzeler;
 • Havuzlar ve çok daha fazlası.

Aslında, herhangi bir odada epoksi döşeme uygundur. Bugün, 3d epoksi katlar sadece kamu kurumlarında, otellerde, ziyafet salonlarında ve kafelerde değil. Bu, küçük daireler ve hatta villalar için normaldir.

 

Epoksi Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama

Epoksi Zemin Kaplama Alanları

 • 3d epoksi kaplama

  Epoksi Zemin Kaplama

 • Otopark epoksi kaplama
 • İş yeri epoksi kaplama
 • Düğün salonu epoksi kaplama
 • Mermer üzeri epoksi kaplama
 • Mutfak tezgahı epoksi kaplama
 • Pikap araç iç ve dışı epoksi kaplama
 • Beton üzeri epoksi kaplama
 • Daire içi epoksi kaplama
 • Ahşap epoksi kaplama
 • Dekoratif epoksi kaplama

Yukarıda belirtilen alanlara ve daha fazlasına epoksi uygulaması yapılır. Sert, uzun ömürlü bir kaplamadır. Alçısıva, kara sıva, zemin döşemelerini, ahşabı, mermeri, graniti ve sıradan boyayı mahvedebilecek diğer birçok maddeye karşı dayanıklıdır. Kolaylıkla temizlenir ve çeşitli renklerde yada 3d epoksi, şeffaf epoksi de uygulanabilir. Böylece zeminleriniz yıllarca temiz ve uzun süre yeni gibi kullanabilirsiniz.

Epoksi zemin uygulaması, hassas ve bilgi ve tecrübe gerektiren bir uygulamadır, epoksi zemin kaplaması yapılmadan önce yapılacak alanın pürüzsüz ve düz olması gerekmektedir. Bu durumda ekstra bir maliyet söz konusu olur ve bu durumda biraz can sıkıcı olabilmektedir.

Diğer üretim ve hizmet işlerinde olduğu gibi, başarı da hazırlık çalışmalarında yatar. Yılların vermiş olduğu bilgi ve tecrübe ile alanlarında uzman kadromuz sayesin alınan projeli işlerin zamanında ve müşteri memnuniyeti odaklı olarak çalışmalarımızı hakkıyla teslim ettiğimizi referanslarımız sayesinde düşüne bilmekteyiz.

dB Tarz Epoksi Zemin Kaplama Faydaları

dB Tarz epoksi, piyasadaki en geniş beton kaplama hatlarından birine sahiptir. Zemin seçeneklerimiz, ihtiyaçlarınıza ve bütçenize bağlı olarak, her alanda seçebilecekleri geniş bir çözüm yelpazesine sahip olmasını sağlamak için birçok farklı polimer kimyasından oluşmaktadır.

Her alan için ürün yelpazemiz su yalıtım astarları, renk kararlılığı, UV ve hava koşullarına dayanıklı kaplamalar ile hızlı dönüşlü ve düşük sıcaklıkta sertleşen kaplama seçenekleri bulunan beton kaplamaları içermektedir. dB Tarz epoksi garaj zeminleri için aşağıdakileri içeren çok çeşitli yüksek performanslı zemin kaplama sistemleri sunuyoruz.

Beton üzeri epoksi kaplama

dB Tarz Epoksi Kaplama

Beton yüzeyler için bu mozaik benzeri zemin kaplaması yalnızca 3mm ila 10mm  kalınlığında devam eder. Epoksi reçine çeşitliliği sayesinde çok renkli desenler ve tasarımlar için mükemmeldir. Sınırsız renk tonu elde etmek için boya gibi pigmentlenebilir. Aynı zamanda mermer veya granit, geri dönüştürülmüş cam, inci ana ve çeşitli sentetik malzemeler de dahil olmak üzere farklı kombinasyonlar  ile renklendirilebilir. Neredeyse yok edilemez olan dB Tarz epoksi kaplama, özellikle dayanıklılık, uzun ömür ve minimum bakımın önemli olduğu ticari, endüstriyel ve kurumsal tesisler için idealdir. dB Tarz epoksi’nin renk ve tasarım da çok yönlülüğü, özellikle yüksek trafikli perakende tesislerinde dekoratif döşeme sistemleri için popüler bir seçim olmasını sağlıyor.

Otopark Epoksi Zemin Kaplama

Alış veriş merkezleri ve çok konutlu binalarda, her gün 24 saat, haftada yedi gün olmak üzere bir otoparka sürekli olarak giriş ve çıkışlar mevcuttur. Bir otoparkın, zemini yoğun kullanıma ve her daim hizmet verebilmesi için dayanıklı zemin uygulaması yapılması gerekmektedir. dB Tarz epoksi yeni yapıları korumaya ve mevcut yapıları neredeyse yeni bir hale getirmeye yardımcı olan geniş bir yelpazede hızlı dönüşlü otopark garaj zemin epoksi kaplama üretimi sunuyoruz.

 

Otopark ve Garaj Zeminleri İçin Zorluklar

Her park yeri farklıdır. Örneğin, çok seviyeli garajlardaki otopark zaemini, çok özel kaplama ihtiyaçlarına sahiptir. Nem girişi beton döşemeyi içeriden aşındırarak nihayetinde zayıflamasına ve yıpranıp deforme olmasına katkıda bulunur. Sahipler ve operatörler, yeni betonları koruyabilecek veya eski beton yüzeyleri eski haline getirecek, maliyet açısından etkili bir zemin kaplama sistemi istiyorlar.

Standart zemin döşemeleri aşağıdaki dış etkenlere maruz kaldıklarında zamanla deforme olmaktadır.

 • Yakıtlar ve yağlar
 • Lastik lekeleri
 • Soguk ve Sıcaklarda
 • Klorür ve karbonatlandırma
 • Asit yağmuru ve diğer kirleticiler
 • Kar, buz ya da dolu
 • Sokak tuzu
 • Su girişi

İyi bir otopark garaj zemin kaplama sistemi, bir bütün olarak betonun ömrünü uzatmaya yardımcı olmalıdır. dB Tarz Epoksi, her tesisin benzersiz ihtiyaçları için yüksek performans, olağanüstü dayanıklılık, emniyet ve tek seferlik maliyet sunan zemin kaplamasıdır.

İş Yeri Zemini Epoksi Kaplama

Güvenliğinizi Artırın

İşyerinizdeki zeminleri yenilemeniz ve emniyete almanız gerekiyorsa dB Tarz epoksi düşünün . Epoksi kaplı zeminler, sizin için en değerli olanın, çalışanlarınızın, ekipmanlarınızın ve binanızın korunmasını sağlayabilir. Epoksi, beton zeminler için bir sızdırmazlık maddesi görevi görür. Bu kaplamalar çoğunlukla üretim tesisleri, ambarlar, laboratuarlar, garaj zeminleri ve çeşitli diğer ticari yapılara uygulanmaktadır. Kullanılabilen bazı güvenlik özellikleri şunlardır:

Kazaları Azaltmaktadır:

 • Çatlaklar ve pürüzlü döşeme, işyeri kaymalarının ve düşmelerinin iki önemli nedeni. Epoksi’nin kaymaz yapısı, zeminin neme maruz kalması durumunda bile kayma ve çatlaklara direnç sağlar. Trafiğin yoğun olduğu bölgeler için bu önerilir.
 • Epoksi zemin döşemeleri, zeminlerin bile toplam rahatlığı ve pürüzlü ve bozuk yüzeyler için düz ve net bir yüzey sağlar.

Ateşe Dirençli:

 • Bazı epoksi zemin türleri yanmazlığı içerir. Epoksi reçine, 390 F’ye kadar olan ısıyı tutan bir ateşe dayanıklılık maddesi içerebilir. Bu, her tür iş için, ancak özellikle birçok yanıcı materyali olan alanlar için yararlı olacaktır.

Bütün Elemanları Yönetir:

 • Epoksi kaplamalı zeminler, hem aşırı sıcaklıklara hem de yoğun çarpmaya karşı dayanıklı dır; bu, işyerinde yaygın kazalar için faydalıdır. Herhangi bir hasar mahal vermez hasarı da düşük maliyetler ile onarılır.
 • Epoksi zemin, dış etkenlerin yıkıcı etkilerinden en üst seviye koruma sağlar.
 • dB Tarz epoksi zemin kolay silinebilir ve kir, leke tutmaz. Darbelere karşı dayanıklıdır ve uzun ömürlüdür.

 

Akustik Danışmanlık

Akustik Danışmanlık

Ticari ve kültürel yaşamı arttırmak ve gürültünün ve titreşimin istenmeyen etkilerini en aza indirgemek için akustik ortamlar tasarlıyoruz.


Akustik danışmanlıkta ülkemiz çapında bir lider olan Desibel akustik uzmanları, günlük yaşam deneyiminizi çeşitli ortamlarda geliştirip değiştirerek görünen görünmeyen değişiklikleri yapar.

Ülkemizin dört bir yanındaki konser, sinema, konferans, müzik odası, kayıt odası, çağrı merkezleri gibi alanlardaki güzel seslerden biz sorumluyuz; Ayrıca titreşim kontrolü için hassas laboratuvar ortamlarında tasarlanmış olan titreşim sönümleyici ayak takoz ve bağlantı ekipmanları geliştiriyoruz.

Akustik danışmanlık tasarım alanında mimari, bina, ulaşım ve çevre akustiğinde hizmet sunmaktayız. Akustik danışmanlık alanında, tasarımı ve planlamasından tasarım, inşaat, test ve devreye alma yoluyla projelere rehberlik ederek müşterilerin akustikteki isteklerini yerine getirmelerinde yardımcı oluyoruz.

Hassas performans

Akustik mükemmellik, performans sanatlarında ve yayınlarda başarıyı doğurur.Desibel akustik teknik, yenilikçi ve stratejik uzmanlarımız, hizmet verdiğimiz firma sahipleri ve operatörleri için çalışan ve izleyicilerin beğenisini kazanan performans alanlarını şekillendiriyor.

Ülkemizin küresel ofislerinin ve dünyanın herhangi bir yerindeki kritik projeleri gerçekleştirmek için ülkemizin en iyi akustik danışmanlık uzmanlarımızın becerilerini kullanırız. Aynı zamanda teknoloji ve araştırmaya da yatırım yapmaya devam ediyoruz.

 

 

Ses Yalıtımı

Hava dolaşımlı ses

Hava dolaşımlı ses havadaki basıncın değişimi olarak görülebilir. Bir dalga boyu, frekans ve yoğunluğu vardır. Ses, ortamdan kaynaktan alım noktasına gider. Enerji, medyanın moleküllerine çarptığında, moleküllerin ileri geri titreşme sini sağlar ve ses enerjisini ileten bir dalga oluşturur. Sesin hızı, dalgaların geçtiği ortama bağlıdır ve maddenin temel bir özelliğidir. Sert cisimler, mükemmel bir ses vericisidir, sıvılar sesi sert cisimlere oranla çok iyi iletmiyor ve gazlar en zayıf ses ileticilerdir.
Örneğin, ses saniyede yaklaşık 340 metre havada dolaşıyor, ancak saniyede yaklaşık 5.200 metre hızla çelikten geçebiliyor. Bir ses dalgası, bir ortamda hareket eden yüksek basınçlı ve düşük basınçlı bölgelerin tekrar eden bir modelinden oluştuğundan bazen bir basınç dalgası olarak adlandırılır. Ses dalgaları genellikle x ekseni zaman, y ekseni basınç ya da sesin yola çıktığı ortamın yoğunluğu gibi grafiklerle gösterilir.
İnsan kulağı son derece duyarlıdır ve işitme için yalnızca düşük güç yoğunluklarına ihtiyaç duyulmaktadır. İnsan işitme aralığı, 20-20000 Hz arasındaki frekanslarda 0 dB (işitme eşiği) ve 120 dB (ağrı eşiği) arasındaki alanda bulunur. İşitme alanının altına düşen frekanslar, düşük frekans sesleri olarak bilinir ve 20000 Hz’in üzerindeki frekanslara ultrason denir.Konuşma ayrımcılığı açısından en önemli frekans aralığı 300-3000 Hz’dir. Gürültüler genellikle saf tonlar değildir, ancak geniş bir frekans bandına yayılmış bir dizi ses enerjisini içerir. Merkez frekansları uluslararası olarak standartlaştırılmıştır ve aşağıdaki tablo bazı standart frekans bantlarını göstermektedir. Octave bantları Ses şeması   Ortalama bir kulağın bulabileceği en düşük ses basıncı yaklaşık 0.00002 Pa’dır ve ağrı limiti yaklaşık 200 Pa’dır. Bu geniş basınç aralığından ötürü doğrusal bir ölçek kullanmak pratik değildir, bu nedenle ses basınç seviyeleri genellikle Logaritmik ölçek (dB olarak gösterilir). DB ve bel (= 10 dB) terimleri aslında saf matematiksel terimlerdir ve özellikle akustiklere ayrılmış değildir. Bel, iki nicelik arasındaki ilişkinin logaritmasıdır. Sesin tecrübesi kişiden kişiye değişir. Bir kişi tarafından pek tanınmayan bir ses, başkası için çok rahatsız edici olabilir. Kişiler ruh haline bağlı olarak aynı sese farklı şekilde reaksiyon gösterebilirler. Genellikle 10 dB’lik bir artış, ses seviyesinin iki katına çıktığı ve kulağın tahmin edebileceği en küçük değişiklik olan 1-2 dB olarak algılanır.
Sesin deneyimi,
 • Ses seviyesi
 • Frekans
 • Sabit veya aralıklı olarak ses türü
 • Gürültü veya hoş müzikse
Ses basıncı

Desibel aritmetiği

Daha önce belirtildiği gibi, desibel doğrusal değerlerle aynı şekilde eklenemeyen veya çıkartılamayan logaritmik bir değerdir. Bu nedenle, aritmetiği gerçekleştirmek ve daha sonra logaritmik değerlere geri dönmek için lineer birimler Pa’ya dönmek gereklidir. Örnek olarak, iki ses seviyesi değerini ekleyin:
L p1 = 40 dB ve  L p2 = 45 dB İlk önce, birimleri 10’a bölerek bellere değiştirin ve ardından eklemeyi gerçekleştirmek için doğrusal değerlere dönün: 10 4.0  + 10 4.5  = 10 000 + 31 622 = 41 622 (41 622) log = 4.62 bel: Sonra logaritmik değerlere dönen verir böylece: L p.tot  = 46.2 dB Alternatif olarak, sağdaki şekil aynı sonucu elde etmek için kullanılabilir.Desibel aritmetiği
  A filtresi için zayıflama eğrisi Resim: A filtresi için zayıflama eğrisi

Yansıma, ses emme ve ses yalıtımı

Ses emilebilir, iletilebilir veya yansıtılır. Bir çatı, zemin veya duvar gibi bir oda sınırına bir ses dalgası vurulduğunda, ses enerjisinin bir kısmı yansıtılır, bazıları şekil içinde gösterildiği gibi malzeme içinde emilir ve bir kısmı da içinden geçirilir. Yansıma ses emme ve ses yalıtımı Yansıtılan, emilen veya iletilen oran malzemenin şekline veya ses dalgası tarafından vurulan yapıya ve sese göre değişir. Buna dayanarak, üç akustik parametre tanımlanabilir. Soğurma katsayısı, α = (emilen ses + gönderilen ses) / (olay sesi) Yansıma katsayısı, ζ = (yansıyan ses) / (olay sesi) İletim katsayısı, τ = (iletilen ses) / (olay sesi)

Ses yalıtımı teknikleri:

Ses yalıtımı ses seviyesinin rahatsız edici seviyelere ulaşan alanlarda cevre mahallerin rahatsız olmaması amacı ile çok çeşitli ürün ve malzemeler ile yapılan bir ses yalıtımı uygulamasıdır. Ses yalıtımı uygulaması yapılan alanlar, Stüdyo, kayıt, bateri odaları, home sinema, yada yüksek seslerde müzik ve film izlemeyi seviyorsanız, ses yalıtımı yaptırmanız gerekmektedir. Aksi takdirde çevrenizde bulunan komşularınız sizden rahatsızlık duyacaklardır. Ses izolasyonu bilgi ve tecrübe ile yapılması gereken bir uygulamadır.Buna istinaden şikayetlerin tam olarak işin ehli tarafından gözlemlenmesi ve ona istinaden uygulama yapılması gerekmektedir. Yapılacak ses yalıtımı uygulaması ile sesin dışarı taşmasına mani olarak  çalışmalarınız ve kişisel hobilerinizi gönül rahatlığı ile yaşayabilirsiniz. Ses yalıtımı yapılan alanlarda son kat uygulaması olarak akustik düzenleme yapılmasını önermekteyiz.

Akustik Düzenleme

Stüdyoda veya Müzik Odasında Akustik Düzenleme Tedavisi

Akustik Panel, Akustik Sünger ve Akustik Aksesuarlar Nasıl Yerleştirilmeli?

Yüksek Performanslı Surround Ses Sistemlerinin Kalitelerini Daha İyi Anlamak.

 

Surround ses sistemlerini yada başka bir değişle kayıt aldığınız cihazlarınızı berbat bir dinleme ortamına koyarsanız, pahalı sistemlere ve cihazlara para vermenizin hiçbir anlamı yoktur.

Buna rağmen, çoğu insan, oda ayarlarken akustik düzenleme tedavisini gözden kaçırıyor.

Gerçek şu ki, sonik netlik için savaşıyoruz. Ve farkında değiliz, çünkü rakibimiz görünmez. Duyulabilir veya ölçülebilir.

Görünmez düşman: Her odaya uğrar ve kalabalık odaların akustik bozulmaları kaçınılmazdır. Kulaklarımızın gerçeği duymak için mücadele ettikleri seslerin, düzensiz ve gereksiz ses ve uğultuların hengamesinde hiç olup gitmektedirler.

 
Odanıza yanlış muamele ederek,  savaşı kaybedersiniz, kulaklarınızı düşük çözünürlüklü bir yaşam sürdürecek şekilde zorlarsınız.

Bu makalemiz de dilimiz döndüğünce bu sorunları ortadan kaldırmak ve kulaklarınızı özgürleştirecek stratejiler geliştirmenize yardımcı olmaya çalışağız.

Size kritik bir dinleme, karıştırma veya kontrol odasına nasıl akustik düzenleme uygulayacağınızı göstereceğim. Bir hi-fi oda ya da ev sinema sistemine sahipseniz, bu tavsiyenin çoğu geçerlidir, ancak daha fazla yayılma ve daha az emilimi olan daha boş bir oda seçebilirsiniz (bunun için ipuçları vereceğim).

Bu makalenin tamamını okumak istemiyorsanız, sizi ilgilendiren kısımlara aşağıdaki başlıkları inceleyebilirsiniz:

  

 

 

Akustik düzenleme oda ayarları (hassas dinleme / tok ve doygun ses odaları)

Aşağıda, bakacağımız üç örnek oda bulunmaktadır.

Oda 1 (Sol): Temel emilimi ve akustik panel ve süngerler (bir proje ya da ev kayıt stüdyosu tipik) ile hafif tedavi 2-kanallı hoparlör odası. Aynı düzeni hi-fi dinleme odası için de kullanabilirsiniz. Bu oda yalnızca gerekli minimum muameleleri gösterir. Bu iyi bir başlangıç ​​noktasıdır, ancak aşırı akıcılık kazandırmak ve odanın arka yarısındaki olası çarpıtma yankısını önlemek için ilave akustik paneller eklenmelidir.

Oda 2 (Merkez): Akustik panelleri ve basstrap tuzakları tarafımızdan temin edilebilen bir akustik aksesuardır.5.1 surround ses karıştırma odası. Bir ev sineması için de benzer bir akustik düzenleme kullanabilirsiniz, ancak büyük olasılıkla daha fazla akustik panel ve akustik sünger dahil edilir ve oda konumuna göre hoparlörler yerleştirilir.

Oda 3 (Sağ): Kritik dinleme için bir 5.1 surround ses kontrol odası kurulumu. Duvarlara (kapsamlı bir ses yalıtımı) inşa edilen geniş bant bas emme sistemleri kullanır. Bu kurulumun iki versiyonunu göreceksiniz: tamamen emici bir arka duvar ve tavan ve basstrap ve köşe bass yutucu süngerler kullanılır.

Oda 3, surround ses müziğini düzenlemek için tasarlandı, ancak benzer bir düzenleme, film post prodüksiyonu ve surround medya mastering için kullanılabilir.

 

Üç dinleme / kontrol odası için stüdyo düzeni ve tedavisi (stereo ve surround ses)

Oda akustik düzeltme için yazılımlar ve elektronik ekipmanlar gizli silahınız DEĞİLDİR!

Ne yazık ki akustiğinizi düzeltmek için dijital yazılım ve cihazlar düzeltme işlemini yapamamaktadır.

Oda EQ bazen çözüm olabilir, ama uzun yankılanma süreleri veya (tarafından üretilen o pis yansımaları gibi güçlü erken yansımaları nedeniyle tarak filtreleme problemini düzeltemezsiniz.

: Bu durumu kontrol altına almak isterseniz akustik panel ve akustik süngerlerden yardım almanız gerekmektedir.


 

İlk yansıma noktalarında akustik panel ve akustik sünger ile erken yansımaların yutulmasını sağlayın:

Odanıza sadece bir akustik düzenleme uygulaya biliyorsanız ve paranızın karşılığını almak istiyorsanız, burada yapılması gereken: İlk yansıtma noktalarınız da bazı akustik panelleri kullanın.

Neden mi? Dinleme konumunuzun etrafında tatlı bir nokta oluşturmak için, yakınlardaki sınırlardan gelen erken yansımaları değerlendirmeniz gerekir. Akustik düzenleme yapılmadan gözlemlendiğinde, erken yansımalar hoparlörlerinizden gelen doğrudan ses ile birleşir ve tarak filtrelemesine neden olur (veya “dalga çarpışması”).

Tarak filtreleme, akustik bir bozulma türüdür. Sesin kirlenmesine neden olur, ortamınızdaki ayrıntıları maskeler ve doğru bas ve tizleri engeller.

Hafif tarak filtreleme müzikal ses çıkarabilir. Yankılanmanın doğal bir parçası. Ancak sert tarak filtreleme saf kötülüktür – sonik netlik savaşındaki en büyük düşmanınız.

Tarağı yok edildiği takdirde müziğin netliğini ve kalitesini anlayabilirsiniz.

Kullanılacak malzemeler: Akustik düzenleyici malzemeler (genellikle geniş bant emilimi).
İlk yapılması gereken: İlk yansıma noktaları.

İdeal olarak, dinleme konumu etrafında yansımasız bölge (YB) oluşturursunuz. YB, yalnızca erken yansımaları duymadığınız bir bölgedir. Bölgedeyken, yakınlardaki yüzeylerden gelen yansımalara müdahale edilmeden hoparlörlerinizden gelen doğrudan sesleri duyarsınız.

En azından yan duvarlardaki ilk yansıma noktalarını ve tavan bölümünü dinleme / karışma pozisyonunun üstünde düzenlemeniz gerekiyor.
Akustik paneller, bas tuzakları ve tavan bulutu gösteren dinleme odası işleme düzeni Bir çevre ses karıştırma / dinleme odasında akustik tedavi düzeniStereo ve surround ses karıştırma odalarında minimum akustik tedavi ayarı (hafif muamele görmüş). Sidewall’ın ilk yansıma puanı (dinleme pozisyonunun sağında ve solunda) geniş bant bas trapları ile tedavi edilir, ancak diğer akustik paneller işe yarayabilir. Tavan ilk yansıma noktalarındandır.

İlk yansıma noktalarınızı tedavi etmenin en kolay ve en ucuz yolu, geniş bant emilimini kullanmaktır. Akustik flexi süngerler, yumurta sünger, piramit sünger, labirent süngerdir. Bu süngerler diger ürünlere nazaran uygun ve performans bakımından etkilidirler.

Bazı durumda, daha düşük frekansların ön planda olduklarında daha kalın panellerle (bastrap – köşe küp akustik totem) daha etkilidirler.

Kritik dinleme ve kontrol odaları için genellikle ilk yansıma noktalarında kalın geniş bant emiciliğini (veya desikaredesipiradesi55 vb.) önerilmektedir.

Hi-fi dinleme odaları ve ev sinemaları için ilk yansıma noktalarında toplam absorpsiyon istemeyebilirsiniz. Bu odalarda absorpsiyon ve difüzyon kombinasyonu popülerdir.

Kontrol odalarında genellikle dinleyicinin üzerinde bir soğurucu tavan bulutu kullanılır. Hi-fi odaları ve ev sinemaları genellikle tavana yutucu ve akustik sünger karışımını kullanılır.

Eğer bir yenileme yapıyor ya da sıfırdan oda inşa ediyorsanız, duvar ve tavan ses yalıtımı nasıl yapılır alanından bakabilirsiniz.


 

Bas trapları ve düşük frekansların yutumu:

Bas seslerinde ki sorunlar, düşük frekanslarda düzensiz ve uzun frekanslar göndererek bozulma sürecini başlatır ve odanızdaki ses kalitesinin rahatsızlık seviyesine ulaşmasını sağlar.

Müziğiniz ve oda akustiğinin sağlıklı olup olmadığını nasıl anlarsınız? Bas aralıklarınız dengesiz ve tok değilse, bu kesinlikle bir işarettir. Küçük bir odada ve kaliteli sesde müzik ve film izlediğinizi düşünüyor olabilirsiniz. – herşeyin yolunda olduğunu düşünüyorsanız bile – karmaşık ve rahatsız edici sesler her zaman mevcuttur.

Odanızdaki sesin netliği ve kalitesini arttırmak içi: Hoparlör yerleşimi ve basstrap , ya da “bas yakalama“. Her ikisini de uygulayın, daha net bir ses veren daha düşük maliyetli bir sonuç elde etmiş olacaksınız.

Yapılacak 1: İşte basları kontrol edebilmek için oda ve hoparlör nasıl düzenleneceğini yukarıda bulunan görsellerden yardım alabilirsiniz.

Yapılacak 2: Odanın büyüklüğüne ve yüksekliğine istinaden basstrap, akustik küp, totem ve akustik süngerler kullanabilirsiniz.

Köşe bas trapları ile tedavi gösteren kritik dinleme / kontrol odası
 

Bir çevre ses karıştırma / kontrol odasında akustik tedavi kurulumu. Arka duvarı ve ön köşeleri kapsayan geniş bant bas bindirme sistemleri asılı Desibel panelleri kullanır. Ön köşe bas tuzakları yansıtıcı malzeme ile yüzeylendirilir.  ilk yansıma noktaları, gözenekli paneller ile uygulama yapılır.


 

Aşırı gürültü geniş bant emme (ses sönümleme malzemesi)

İşte en zorlu kritik dinleme için akustik düzenleme stratejisi.

Müziği maksimum şeffaflık ile dinlemek istiyorsunuz. Saf sinyal, gürültü yok. Saf müzik, yer yok. Sert kritik dinleme için tasarlanmış bir ortam istiyorsun.

Bu durumda ana tedavi stratejiniz, geniş bant absorpsiyonu Desibel akustik ürünlerini kullanarak akustik olarak nötr bir çevre oluşturmak olacaktır.

Bu, stüdyo kontrol odaları için idealdir; ideal, hatta bir frekans tepkisidir, hatta çürüme süreleri ve sıkı, odaklanmış görüntüleme. Ancak yakında göreceğiniz gibi, bu ideali sadece emilim yoluyla yaklaştırmak, muazzam miktarda düşük frekanslı bir muamele gerektirir!


Tavan absorpsiyonunu kullanarak yok oluyor

Kontrol odaları genelde yansıtıcı (örn. Kumaş panel) bir zemini emici bir tavan ile eşleştirir.

Örnek oda ayarlarında, dinleyicinin üzerinde absorbe edici bir tavan bulutunun taslağını görebilirsiniz. Bu asgari dinleme pozisyonunda etrafında bir yansıması serbest bölge oluşturmak için yeterli – Gerekli tavan düzenlemesi.

Fakat mükemmel bir eleştirel dinleme odasında tavan, tüm yansımaları mükemmel biçimde absorbe eden dev bir geniş bant bas emici olmalıdır, bu yüzden sanki hiç tavan yokmuş gibi alğılanabilir. Arka ve yan duvarlar için de aynı şey söylenebilir. 

 

Oda içerisinde ses çınlama süreleri?

Kontrol odaları ve dinleme odalarında, tipik bozunma süresi (T60) değerleri 250 Hz – 4 kHz arasında 0,2 ila 0,5 saniyedir. Özellikle küçük bir odadaysanız (örneğin, bir yatak odası), 0,1 ila 0,3 saniye arası bir sürede hedefleyin. Oda ne kadar küçük olursa, çürüme süreleri kısalır.

En doğru kontrol odaları yankılanma süreleri yaklaşık 0.3 saniyeden daha azdır ve sönümlenirler.

Hi-Fi dinleme odalarında, optimum T60 değerleri dinleme tercihlerinize bağlıdır.

Çoğunlukla klasik müziği dinlerseniz, 0,4 ila 0,5 saniye süreyle daha canlı bir oda düşünün. Sadece yakın mikrodalgalı enstrümanlardan veya elektronik elemanlardan oluşan çok parçalı kayıtları dinlerseniz, 0,2 ila 0,3 saniye süreyle hedefleyin.

Türlerinizle karıştırmak isterseniz, 0.35 saniye iyi bir tatlı nokta olabilir (3500 fit kübik feetlik bir dinleme odası varsayarsak).

Dolby, surround ses odaları ve ev sinemalarında, bozulma sürelerinin kısalmasını öneriyor: 0.2 – 0.4 saniye.

 

5.1 karıştırma / dinleme odasındaki akustik panellerin örnek düzeni. Net bir surround ses karıştırılmasına olanak tanımak için iyi tanımlanmış bir yansıma serbest bölgesi koruyarak bir emilim ve difüzyon dengesi yanısıra. Geniş bant emiciler, ilk yansıtma noktalarında kullanılan bir hava boşluğu ile monte edilir. Doğruluk öncelik vermiyorsa, canlılık ve görselliği arttırmak için ilk yansıma noktalarında emilim ve difüzyon harmanı kullanılabilir.

Yukarıda ve oda düzenleri aşağıda hem de gösterilen: Büyük köşe basstrap bas tuzakları Vicoustic sünger ile  Dalga paneller orta-yüksek frekanslarda saçılma sağlamak. İdeal olarak, arka duvara ve tavana ağır bas emilimi yerleştirilir. Vicoustic ön ve yan duvarları üzerinde gösterilir. Arka duvarın işlendiğini varsayarsak, ön duvardaki difüzörler gerekli değildir – ancak oda seslerini daha geniş ve zarif hale getiriyorlar, bu da onu pratik yapma veya kayıt gibi kendiliğinden müzik etkinlikleri için davetkar bir alan haline getiriyor. Diffüzörler de arka duvara monte edilebilir.

Akustik panellerin olası alternatif düzeni. Bu durumda, yan genişlik bandı emicileri sadece 2-4 cm kalınlığındadır. Zeminden tavana Vicoustic sünger ve bas tuzakları ön duvar ve duvar tavan köşelerinde kullanılır.


 

Zemin Ses İzolasyonu

Zemin Ses İzolasyonu

Zemin Ses Yalıtımı

Zemini ses yalıtımı konusunda ses ve gürültüye karşı sonuç alına bilmesi ve sağlıklı bir zemin ses yalıtımı yapılabilmesi için uygulama yapılacak alanın iyi analiz edilmesi gerekmektedir. Aşağıdan gelen ses ve gürültüden rahatsız mı oluyorsunuz, yoksa komşularınız ile aranızda bulunan ortak duvardan geçen darbe ve konuşma sesini ortadan kaldırmaya mı çalışıyorsunuz?

Zemin ses yalıtımı uygulamada, çoğu insan yukarıdan gelen sesleri aşağıdan yukarıya doğru yapılacak olan uygulama ile durdurmayı hedefliyor. Zemin ses yalıtımı için tarafımızdan temin edebileceğiniz (özellikle sbr kauçuk, mantar şilte veya alt katman çözümleri) ürünlerin tamamı ses yalıtım belgelerine sahiptir; ancak, verilen değerler neredeyse her zaman darbe sesinin azaltılması anlamına gelir ve hava sesi miktarının ne kadar azaltıldığının belirlenmesinde toleranslı yaklaşılır.

SBR Kauçuk

Sbr kauçuk şilte ve mantar şilte, havadan gelen seslerin aşağıda olduğu

Sbr Kauçuk Rulo

yerlerde “zemin ses yalıtımı”nda gerçekten etkili

Sbr kauçuk şilte, uyum ve etki konusunda iyi bir çözümdür

Bunlar aşağıdakilerle etkilidir:

 1. Aşağıdan gelen hava dolaşımlı ses ve gürültüyü azaltma.
 2. Aşağıda belirtilen odaya hava dolaşımlı sesi azaltma.
 3. Aşağıda belirtilen odaya darbe sesi azaltma.
 4. Ses geçirmez odada akustiği iyileştirme.

Sbr kauçuk kullanım şekilleri, halı, fayans, yüzer döşeme veya laminatın altındaki zemin üzerine rulolar halinde kurulumu çok basittir. Sbr kauçukların, yükselen sesleri durdurmak için ağır sbr kauçuk rulolar döşeme ses yalıtım ürünlerinin arasındaki en iyi kalınlık / performans oranını sunduğunu düşünüyoruz.
Sbr kauçuk rulo, normal şartlarda daha fazla kütle kullanımı ve alan daralması ile daha etkili çalışan bir uygulamada yapılabilir.Konvansiyonel bilgelik, bölünen yapının kütlesini artırırken ses yalıtımı geliştirdiğini bildirir. Ancak alanla birlikte yapıya daha fazla yük eklenmesi. Sbr kauçuk rulonun özelliği içerik meteryallerinin gevşek olması ve düzeninin düzensiz olmasıdır. Bu düzensizlik ve gevşeklik, ölü kauçuk veya masif kütleden daha etkili bir şekilde ses geçişini bozar.

Ayrıca zemin çözüm üzerinde basit bir eklenti ile Sbr kauçuk levhalarının performansını artırmak isteyen müşteriler için tavsiye edebileceğim desipan dır.

Desipan

Desipan

Sessizlik ve konfora önem veriyor iseniz  zemin, duvar ve tavan ses yalıtımıda desipan etkili ve güçlü bir çözümdür. Sertlik oranları kullanım alanlarına göre değişkenlik göstermektedir.(100-200dns aralığı)

Hava dolaşımlı sese karşı çok etkili bir zemin ve duvar tavan ses izolasyon yöntemi için aşağıdaki sistemi tavsiye ederiz. Bu ses yalıtım malzemesi plaka olarak üretilmektedir. Desipan, ses yalıtımı malzemelerinin en etkili olanıdır. En az çaba ile hızlı bir sonuç istediğiniz bir durumda ve kolay uygulanabilir bir ürün arıyorsanız kesin çözüm desipandır.Desipan döşeme tahtalarının üstüne veya aşağısına uygulanabilir (veya her iki yerde daha iyi sonuçlar için!). Şimdi, performansı en üst düzeye çıkarmak isteyenler için hafif ve ince bir ürün olan ağır ses bariyerini sunabiliriz.

Ayrıca, alçı levha plakaları arasında ses bariyeri lamine şeklinde ortak duvar ses yalıtımı için alternatif bir çözümün sunmaktadır. Mümkün olduğu yerlerde, akustik mastik kullanılarak döşeme panoları arasında boşluklar ideal olarak kapatılmalıdır.

Alternatif Ürünler

Bizi Arayın