Ses Yalıtım Süngeri Alanındaki Hizmetlerimiz

Bondex Rebonded Sünger (Desipan)

Ses Yutucu Sünger

Bondex Süngerpan Nedir ?

Ses yalıtım uygulamalarında ciddi değerlere sahip olan desipan süngerin içeriği, sünger malzemelerin küçük parçacıklar haline çevrildikten sonra sıkıştırılarak tekrar m3 bazında kalıplara dökülerek plaka halinde istenilen kalınlık ve yoğunluklarda üretilen desipan diğer adları ise Bondex – Rebonded – Süngerpan olan malzeme, ses izolatörü ve darbe emici olarak kullanılmaktadırlar. Kapalı gözenekleri sayesinde ısı iletkenliği oldukça düşüktür. 80-200kg/m3 yoğunluk arasında üretilebilen desipan bir çok alanda kullanılmaktadır.

Bondex Kullanım Alanları

Ses İzolasyon Malzemeleri Desipan

Bunlardan bazıları, araç içi ses yalıtımında, katlar arası, bölme duvarlarda, duvar, tavan ve zemin ses yalıtımı ve izolasyonu için, spor salonları, güreş minderi, ve tampon görevi görmesi amaçlı daha bir çok alanda kullanılmaktadır.
Ses değerlerine ve ürün performanslarına değinecek olursak.

Sessiz bir oda düşünürsek orada db degerleri 35-38 db dir.

Bu oda da iki bireyin karşılıklı konuşmasını ele alacak olursa ortamdaki db değerleri 60-75 db değerlerine çıkmaktadır.

Bu gibi şikayetlerde kullanılmasını önerdiğimiz ürün, özellikleri ve uygulama şekli aşağıdaki gibi olması gerekmektedir.

 • minimum 3 cm 120 Danste desipan
 • Arada ses boşluğu bırakılması minimum 3 cm
 • Üzerine u ve c profillerin yapıya temas eden kısımlarına 5mm ses bandı çekilerek montajı yapılması
 • U – C profillerin alçıpana paralel yüzeylerine de aynı malzemenin kaplanması ve alçıpanın montajının yapılması gerekmektedir.
 • Buna istinaden konuşma seslerinde duyulan rahatsızlık minimuma indirgenecektir.

Yukarıdaki örnekte yüzeysel olarak anlatılmış olan ses yalıtımı uygulama şekli sadece bir örnek teşkil etmektedir.

Rahatsız olunan ses sadece bir duvardan gelmemekle birlikte yapının kendisinde dolaşımda bulunmaktadır.

Buna istinaden ses yalıtımı ve akustik düzenleme yapmadan yada yaptırmadan öncesin bilir kişi tarafından tam olarak şikayetin dinlenmesi hatta gözlemlenmesi gerekmektedir.

Bu gözlem sonucunda yapılması gereken uygulama farklı ses yalıtım malzemeleri ve uygulama şekilleri kullanılarak yapılabilmektedir.

 

EPDM Bariyer

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Ses Yalıtımı

Ses Yalıtımı sağlamak ses frekanslarını engelleye bilmek için kütle = yoğunluk formu ile sesin dağılmasını önleyebilmektedir. EPDM ağır ses bariyeri yoğun yapısı ile 3,5kğ/m2 ağırlığı ile ses yalıtımında ciddi etki sağlamaktadır. kalınlıkları 1.8mm- ila 7mm olan EPDM ağır ses bariyerlerinin m2 ağırlıkları ise 3,5, 5 kg- ile 15 kg aralıklarında dır.

Ağır Ses Bariyeri Kullanım Alanları ?

Kullanım alanları olarak tavan, duvarlarda zemin ses yalıtımlarında, alçıpan bölme aralarında parke altında ve şap altında yüksek performans ile kullanılmaktadır. Bulanların dışında ses problemleri yaşanan her alanda kullanılmaktadır.
Bu ürünün kombine olarak ( bondex sünger + Epdm ağır ses bariyeri + bondex sünger ) kullanıldığında %99 ‘a kadar ses yalıtımı sağladığını tecrübelerimiz ve AR-GE araştırmalarımız sonucunda tescillenmiştir.
Tamamen ithal olan ürünün sertifika ve belgeleri test raporları ile ne kadar doğru bir ses yalıtım ürün olduğunu kanıtlanmıştır.

Ses Yalıtım Bariyeri

Yoğun ses temposunun kesilmesi istenilen alanlarda süngerler arasına uygulanan ses yalıtım malzemeleridir. Sesin direk kesilmesi isteniyorsa epdm ağır kurşun bariyeri kullanılabilmektedir. Akustik Süngerler ile birlikte uygulanabilen epdm bariyerleri mükemmel akustik performans ve dayanıklılık sağlamaktadır. Genellikle çok güçlü seslerin kesilmesi için kullanılmaktadırlar.Yoğun seslerin kesintisinde etkili çözümler sunan kauçuklar istenilen ölçülerde rulo ya da panel şeklinde satışa sunulmaktadır. Epidyem den üretimi yapılan kauçuklar iki sünger arasında uygulanarak lamine edilerek ses yalıtımı sağlamaktadır. Epdm Kauçuk Ses Bariyeri Kullanım Alanları olarak Jeneratör Odası Ses İzolasyonu, Asansör Dairesi Ses İzolasyonu, Makina Dairesi Ses İzolasyonu, Müzik Odaları gibi sesin kesilmesi istenilen alanlarda kullanılmaktadırlar.

Bariyerli Ses Yalıtım Sünger Modelleri

Bariyerli Basotect Sünger                   Yanmaz Bariyerli Akustik Sünger                   Bariyerli Desipan

Bariyerli Bondex Rebonded (Desipan)

Bondex Sünger Nedir ?

                                       Bondex Sünger

Bondex, Rebonded sünger;  farklı yoğunluk ve kalınlıklarda parçalara ayrılmış sünger kırpıntılarının yapı kimyasalları ile karıştırılarak kalıplara dökülüp, sıcak preslenmesi ile 80 ila 200kg/m3 ağırlıklarında olan malzemelerin, müşterilerin süngerpan talepleri doğrultusunda plakalar halinde kesilen adepanlar satışa sunulmaktadır.

Bu ürünün  içeriği kırpık diye adlandırılan süngerlerin homojen olarak kırpılarak sonrasından sese duyarlı recine ile karıştırılıp plakalar haline getirilmesi sonucu sesin dagılımında önemli derecede absorbe için ihtiyac duyulan temel bir üründür.

Bariyerli Bondex Nedir ?

Belirli yoğunluk ve kalınlıklarda iki süngerpan plakalar arasına ihtiyaca göre belirlenmiş olan ses yalıtım bariyerinin bondex sünger ile sıcak laminasyon işlemi yapılmasıdır.

Bu yapılan işlemlerde ürünün performansında gözle görülür ciddi performans artışları hissedilmektedir.

 

Ürünlerin Çeşitlilikleri

Süngerpan kalınlık ve yoğunluk olarak iki farklı fiziki ölçütleri ile kullanılmaktadır.

Ses yalıtımı yapılması istenilen dB değerlerine istinaden, belirlenecek olan kalınlık ve yoğunluktaki bondex’in uygulanması istenmeyen seslerden tamamen kesilmesini sağlamaktadır.

Ses İzolasyon Süngeri

Desipan ( bondex-rebonded-süngerpan-adepan) kullanım alanlarını başlıcaları ;

 • Tavan ses yalıtımı
 • Duvar ses yalıtımı
 • iki bölme arası ses yalıtımlarında
 • Zemin ses yalıtımında
 • Otel, toplu konut müstakil ev ve iş yerlerinde ki ses yalıtım işlerinde.
 • Darbe emici olarak  zemin ve duvarlarda kullanılmaktadır.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Ses yalıtımı, ses izolasyonu sanıldığının aksine çok kolay olmayan bir uygulamadır. Ses diğer yalıtım işlerine nazaran çok daha teknik detay bilinmesini gerektiren uygulamadır. Ses yalıtımı ve Ses izolasyonu uygulama öncesin ortamda var olan sesin kaynağını gözlemleyerek vibrasyon olup olmadığı kontrol edilmelidir.Titreşim var ise ilk etapta titreşim ses yalıtımı yapılması gerekmektedir, –aksi takdirde duvar ve tavanları yalıtılması fayda sağlamayacaktır.

Titreşimli sesin olmadığını  düşünürsek sesten en fazla şikayetçi olan alanda ölçümler yapılarak kullanılacak olan bondex süngerin kalınlık,yoğunlukları belirlenir. Sesin şiddetine istinaden karşılık gelen dergerler yüksek olduğunda, bu gibi alanlarda bariyerli bondex kullanılır. Ses yalıtım    uygulamalarında en çok kullanılan yalıtım süngeridir. Sesin absorbe edilmesi düşünülen ses desibelinin  şiddetine göre kalınlık ve yoğunlukları değişkenlik gösterir.

Bariyerli Basotect (Melamin)

Bariyerli Basotect ( Melamin Sünger )

Bariyerli Basotech, melamin sünger; Yanmaz, anti bakteriyel ve hafif akustik ve ses yalıtım süngeri olarak da bilinmektedir. Ürünün 1 m3/kg değeri 8-11 kg aralığındadır. Buna istinaden demir, hava, deniz ve kara ulaşımında, fayda sağlanan araçların ses yalıtımı ve dolgu malzemesi olarak kullanılmaktadır. Antibakteriyel olmasından dolayı ürünler ofis, çağrı merkezi, kulak işitme odası, MR odası, ve ses çınlama, yankı problemlerinin olduğu her alanda kullanıma uygun üründür. İki renk seçeneği ile sunulan ürünümüz gri ve beyaz olmak üzere iki faklı rende üretilir.  Açık renk olması ortam görselini ön plana çıkarması ve hijyenik bir ortam izlenimi bırakması için de önemlidir.

Basotect fiyatları, akustik sünger fiyatlarına nazaran yüksektir bunun sebebi olarak ürün performans ve kalitesi denilebilir.

Akustik düzenleme amaçlı kullanımlarda lokal olarak uygulanmaktadır. Tavan tamamı olamak kaydı ile duvarlarda belirli aralıklarda ve ortama görsel katkı sağlayacak şekilde uygulanmaktadır.

Bariyerli-Basotect-Melamin-1Tümüyle yanmaz olan basotect  ortam akustiği düzenlemesi olarak da farklı laminasyon işlemeleri ile ciddi ses yalıtımı ihtiyacına da cevap verebilmektedir.

Basotect Sünger Modelleri

Gri Labirent Basotect      Gri Piramit Basotect      Gri Sipeciyal Basotect      Gri Yumurta Basotect      Gri Düz Basotect

Beyaz Labirent Basotect      Beyaz Piramit Basotect      Beyaz Sipeciyal Basotect      BeyazYumurta Basotect      Beyaz Düz Basotect

Akustik Sünger Ebatları ve Yoğunlukları ;

100×100, 100×200 ebatlarında ve 20, 30, 40 ve 50 mm kalınlıkların da 50, 70, 90 yoğunluklarında üretim seçenekleri mevcuttur. Yoğunluk genel itibari ile ürünün yanmaz lığını arttırmaktadır. Minimum seviyede ise ses yalıtımını etkilemektedir.

**Kendinden Yapışkan,Alüminyum Folyo, Suni Deri, Keçe, Su Geçirmez Film, Ses Bariyeri, Desipan ( Bondex ), Kadife  laminasyonları da yapılmaktadır.

**Yukarıdaki kaplama işlemleri değişkenlik göstermektedir.

Bariyerli Akustik Süngerler

Ürünlerimiz içerisinde bulunan dekoratif yanmaz ve diğer akustik sağlayan ürünlerde de kullanılması ile meydana gelen ses yalıtım ürünümüzdür.  İhtiyaç duyulan  absorbe edilmesi düşünülen ses  desibele istinaden kalınlık ve yoğunlukları  uzman danışmanlarımız tarafından belirlenen ürünlerdir.

Uygulama alanları Club, gece kulüpleri  ve bu tarz sesin ve gürültünün yoğun olduğu mekanlarda bölme duvarların arasında üzerine kargas yapılarak uygulanmaktadır.

Bariyerli-Basotect-Melamin-2 bariyerli-akustik-sunger-1

Bizi Arayın