Bondex Sünger Nedir ?

                                       Bondex Sünger

Bondex, Rebonded sünger;  farklı yoğunluk ve kalınlıklarda parçalara ayrılmış sünger kırpıntılarının yapı kimyasalları ile karıştırılarak kalıplara dökülüp, sıcak preslenmesi ile 80 ila 200kg/m3 ağırlıklarında olan malzemelerin, müşterilerin süngerpan talepleri doğrultusunda plakalar halinde kesilen adepanlar satışa sunulmaktadır.

Bu ürünün  içeriği kırpık diye adlandırılan süngerlerin homojen olarak kırpılarak sonrasından sese duyarlı recine ile karıştırılıp plakalar haline getirilmesi sonucu sesin dagılımında önemli derecede absorbe için ihtiyac duyulan temel bir üründür.

Bariyerli Bondex Nedir ?

Belirli yoğunluk ve kalınlıklarda iki süngerpan plakalar arasına ihtiyaca göre belirlenmiş olan ses yalıtım bariyerinin bondex sünger ile sıcak laminasyon işlemi yapılmasıdır.

Bu yapılan işlemlerde ürünün performansında gözle görülür ciddi performans artışları hissedilmektedir.

 

Ürünlerin Çeşitlilikleri

Süngerpan kalınlık ve yoğunluk olarak iki farklı fiziki ölçütleri ile kullanılmaktadır.

Ses yalıtımı yapılması istenilen dB değerlerine istinaden, belirlenecek olan kalınlık ve yoğunluktaki bondex’in uygulanması istenmeyen seslerden tamamen kesilmesini sağlamaktadır.

Ses İzolasyon Süngeri

Desipan ( bondex-rebonded-süngerpan-adepan) kullanım alanlarını başlıcaları ;

  • Tavan ses yalıtımı
  • Duvar ses yalıtımı
  • iki bölme arası ses yalıtımlarında
  • Zemin ses yalıtımında
  • Otel, toplu konut müstakil ev ve iş yerlerinde ki ses yalıtım işlerinde.
  • Darbe emici olarak  zemin ve duvarlarda kullanılmaktadır.

Ses Yalıtımı Nasıl Yapılır ?

Ses yalıtımı, ses izolasyonu sanıldığının aksine çok kolay olmayan bir uygulamadır. Ses diğer yalıtım işlerine nazaran çok daha teknik detay bilinmesini gerektiren uygulamadır. Ses yalıtımı ve Ses izolasyonu uygulama öncesin ortamda var olan sesin kaynağını gözlemleyerek vibrasyon olup olmadığı kontrol edilmelidir.Titreşim var ise ilk etapta titreşim ses yalıtımı yapılması gerekmektedir, –aksi takdirde duvar ve tavanları yalıtılması fayda sağlamayacaktır.

Titreşimli sesin olmadığını  düşünürsek sesten en fazla şikayetçi olan alanda ölçümler yapılarak kullanılacak olan bondex süngerin kalınlık,yoğunlukları belirlenir. Sesin şiddetine istinaden karşılık gelen dergerler yüksek olduğunda, bu gibi alanlarda bariyerli bondex kullanılır. Ses yalıtım    uygulamalarında en çok kullanılan yalıtım süngeridir. Sesin absorbe edilmesi düşünülen ses desibelinin  şiddetine göre kalınlık ve yoğunlukları değişkenlik gösterir.

About the author

Comments are closed.

Bizi Arayın