Kompresör Ses Yalıtımı

Kompresör ses yalıtımı; Kompresörler basınçlı hava üreten ve bu havayı üretmek için hareketli bir düzine parçaların belirli bir tanka havayı depolaması ile basınçlı hava kullanımına imkan sağlamaktadır. Kompresör gürültü izolasyonu bu durumda ihtiyaç duyulan bir uygulamadır. Kompresörlerin bulundukları alanlara istinaden rahat olabilecek çevre mahaller yada kullanıcıların bizzat kendileri kompresörün çıkarmış olduğu rahatsız edici seslerin yalıtılması maksadı ile talep edilmektedir.

Kompresör ses izolasyonu hakkında bilmek istedikleriniz ve yapılan uygulama ve malzeme detayları aşağıda sıralanmıştır.

Kompresör Ses Yalıtım KabiniÖncelikli olarak ses yalıtımı yapılacak olan kompresörün ölçülerinden büyük olacak şekilde ve içerisinde hava sirkülasyonuna imkan sağlayacak bir kabin imal edilmesi gerekmektedir.

Kompresör kabini belirli bağlayıcılar ile istenilen ölçülerde imal edilerek, istenirse seyyar olarak da (tekerlekli ) üretim yapılabilmektedir.

Kompresör kabini imalatında belirlenen kabin plakaları rast gele belirlenmesinden daha ziyade belirli bir oran da ses yalıtımına katkı sağlayacağından plaka kalınlıkları sesin şiddetine ve cihazın ağırlığına göre belirlenir.

Kompresör Kabini Detayları:

  • Kompresör kabini için belirlenen kalınlık da plakalardan kabin  ve kapağı oluşturulur kabin belirli yüzeylerine hava dolaşımı için alanlar oluşturulur.
  • Kompresör ses yalıtımı kabini oluşturul iken bağlantı noktalarında ses kaçakları olmayacak şekilde ses bandı ve ses yalıtımlı silikon ile desteklenir.
  • Kompresör kabinin oluşturduktan sonra içerisi ses yalıtım malzemesi desipan ile taban tavan ve yan alanlar kaplanır. Üzeride yanmaz akustik sünger ile ikinci kat uygulanır.
  • Mümkün olduğunca orta ve yüksek frekanslı frekansları en aza indirgemek için akustik sünger ve desipan yoğunluk ve kalınlıkları değiştirilebilir.
  • Kablo girişleri ve hava emiş ve atış alanları sesi emecek şekilde tasarlanması gerekmektedir.

 

Yapılan uygulama öncesi kompresör gürültüsü 90-95db.

Uygulama sonucunda alınan değerler yaklaşık 65-70 db .

Yapılan kompresör ses yalıtım kabinin sayesinde 30dB gürültü emilmiş olmaktadır.

Siz ve çevrenizdekiler daha az rahatsız olur.

About the author

Comments are closed.

Bizi Arayın