Piyano Ses Yalıtımı

Piyano odası ses yalıtımı; tamamen müşteri isteklerine karşılık ürün ve uygulama çeşitlilikleri vardır. Ses yalıtımı sağlanması gerektiğinde duvar tavan ve zemin üçlüsünün tam anlamı ile ses yalıtım ürünlerimiz ile kaplanması gerekmektedir. Sonrasında akustik sünger, desi touch, basotect yada kumaş panel uygulaması ile sonlandırılmak tadır.

Büyük piyanolar yüksek ses çıkarmada olağan üstüdürler. Çünkü üst ve alt kısımda sesin dağılımını sağlayan açıklıklar vardır. Eğer bir çoklu konut veya apartman dairesinde yaşıyorsanız, geceleri piyanonunuzu tıngırdat manız imkansız bunun sebebi gece gündüz ses değeri arasında oluşan farklılıklardır. Gündüz çok fazla dikkat çekmeyecek olan çalışmalar akşam saatlerinde komşularınız tarafından istenmeyen ses haline gelebilmektedir. Aşağıdaki ürünler ses yalıtım ve akustik düzenleme amaçlı tasarlanmış ve talep edilen orana istinaden uygulanır %100 kadar sonuç vermektedir. Piyanonun altına yada bulunduğu odanın zeminine akustik halı kullanırsanız çok az bir oranda da olsa bir yalıtım yapmış olursunuz. Piyanolar titreşimli ses de oluşturmaktadır. Bu ses sert yapılara tabana yada duvar temas halinde sert yüzeylerde dolaşım halinde olurlar ve üst, alt ve yan komşularınız bu durumdan rahatsız olabilir.

Titreşimli sesi yalıtmak için vibrasyon emici ayaklardan kullanabilirsiniz.

Aşağıdaki ürünlerin birçoğu piyano odalarında uygulanmış ve sonuç alınmış ürünlerdir.

Piyano odası ses izolasyon malzemeleri

Ses Emici Sünger , ses dalgalarını azaltır ve onları ısı enerjisine dönüştürür . Sert, yansıtıcı yüzeylere sahip alanlarda ses emici sünger kullanın. Bir emici sünger tarafından emilen ortalama ses miktarı Gürültü Azaltma Katsayısı (NRC) ile temsil edilir. NRC değeri ne kadar yüksek olursa, malzeme o kadar verimli bir şekilde sesi emer. NRC’si 1 olan bir materyal, elde edebileceğiniz en iyi ses emici materyaldir. NRC, bir akustik laboratuvar da test sırasında hesaplanır.

Ses Bariyeri , ses dalgası iletimini engelleyerek ve ses dalgalarını kaynağa yansıtarak sesi azaltır. Çevredeki alanlara ses iletimini azaltmak veya açık bir alanı bölmek için ses geçirgenliğini azaltmak için etkili bir üründür. Ses bariyeri sesi, kaynağa doğru geri yansıtabilme özelliği, Ses İletim Kaybı (STL) ile gösterilir. STL, bariyerin çarpıcı ses seviyesi ile malzeme boyunca iletilen ses seviyesi arasındaki farktır. STL ne kadar yüksek olursa, bariyer de o kadar iyi performans gösterir.

Ses Emici Sünger ve Bariyer kombinasyonları , size iki gürültü kontrol ürünü avantajı sunar. Ses dalgaları emici içinden geçerek ısı enerjisine dönüştürülür. Bundan sonra bariyere çarpan herhangi bir ses dalgası, geri kalan ses dalgalarını ısı enerjisine dönüştüren absorbe ediciye yeniden girer.

Titreşim emici ayaklar, titreşimi absorbe eder azaltır. Kauçuk malzeme, titreşimi ısı enerjisine dönüştürmek için hafif bükülür ve böylece gürültüyü azaltılır. Bir sönümleyicinin titreşimi azaltma yeteneği Sönüm Kaybı Faktörü (DLF) ile temsil edilir. DLF ne kadar yüksekse, sönümleme malzemesi titreşimi ve sesi de o kadar azaltır.

Yapılacak olan bu işlemler sonucunda hem piyanonuzdan çıkan sesin kalitesi artacak, çevrenizdeki yaşam alanlarından da gelebilecek şikayetleri minimize etmiş olacaksınız.

About the author

Comments are closed.

Bizi Arayın